• 1403/03/12 - 10:02
  • - تعداد بازدید: 389
  • - تعداد بازدیدکننده: 386
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
نمایش های خیابانی

یک اتفاق ساده در بوستان های شهر

عصر یک روز بهاری است و یک اتفاق ساده در بوستان های شهر افتاده است. همایش بهارانۀ نمایش‌های خیابانی است که از روز 26 اردیبهشت ماه در بوستان‌های شهر برگزار می شود.

عصر یک روز گرم بهاری است و خنکای بوستان‌ها پذیرای آدم‌هایی که دنبال جایی می‌گردند برای سپری کردن عصرهای طولانی و البته دلچسب بهاری. آدم‌ها یکی‌یکی، دوتا دوتا، گروهی و غالباً با بچه وارد می‌شوند. با زیرانداز و سبد خوراکی و خنده بر لب و خوشحال. اینجا بوستان ساحلی جوان است؛ طولانی‌ترین بوستان خمینی‌شهر با چهره‌ای متفاوت از دیگر رقبایش، نشسته بر ساحل کانال آب و برخوردار از ابزار رشته‌های مختلف ورزشی؛ روشن و خنک و پر جمعیت.

نسیمی که از آب روان در کانال برمی‌خیزد بر جان آدم‌ها می‌نشیند و گویی غم را با خودش می‌برد که همه خنده بر لب دارند. مردم گرم گفت‌وگو و بازی و شادی‌اند که صدایی از زمین اسکیت بلند می‌شود.

مرد جوان از پشت بلندگو به مردم سلام کرده و دعوتشان می‌کند که به تماشای نمایش‌های خیابانی بروند؛ همایش بهارانۀ نمایش‌های خیابانی که سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری برایشان تدارک دیده است. مردم قرار است از ساعت 6 تا 9:30 میهمان شهرداری باشند. اولین نمایش «بهادر و غول تنبلک» است. نمایشی ویژۀ کودکان. بهادر برای کودکان خمینی‌شهری شخصیتی آشناست. پسرکی شاد و باهوش و البته کمی هم لوس که غول مقابلش هیچ‌وقت حریفش نمی‌شود. «کتاب باز» عنوان کار بعدی است که البته نمایشنامه‌خوانی است و مخاطب خودش را می طلبد. سین مثل سنبل، داریه و ... .

اینجا انتخاب آزاد است. هر کسی می‌تواند پای نمایش موردعلاقۀ خودش بایستد و هرکدام را نمی پسندد از کنارش رد شود و به همین زیبایی یک روز معمولی بهاری برای کسانی که امروز پارک ساحلی را برای تفریح انتخاب کردند، تبدیل به روزی متفاوت می‌شود.

***

همایش بهارانۀ نمایش‌های خیابانی از روز 26 اردیبهشت ماه در بوستان‌های شهر در حال برگزاری است. به گزارش خبرنگار فرصت، 11 نمایش و 4 نمایشنامه‌خوانی از ادارۀ فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان مجوز حضور در این همایش را دریافت کرد و به سازمان فرهنگی شهرداری معرفی شد که از این میان 8 نمایش و دو نمایشنامه‌خوانی شرایط اجرا را به دست آورد.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار در این‌باره گفت: نمایش‌های خیابانی که سازمان فرهنگی شهرداری در طول سال به مناسبت‌های مختلف در مکان‌هایی که مخاطب حضور دارد به اجرا در می آورد، این روزها در بوستان‌های ساحلی، پیروزی، بهشت، سلامت، مهر، منطقۀ گردشگری لادر و ... به میان مردم رفته تا ساعاتی شاد را به دور از دغدغه‌های معمول روزمره برای آن‌ها رقم بزند.

سید محمدهادی موسوی افزود: نمایش‌های یک اتفاق ساده، قاشق زنی، سین مثل سنبل، بهادر و غول تنبلک، مجلس سنگ‌پاخوانی ابوالمشاغل، عصر حجار، داریه و قبض روح حاجی فیروز و همچنین نمایشنامه‌خوانی‌های کتاب باز و شبیه مضحک قتل بوزینه این روزها میزبان شهروندان هنردوست و فرهیختۀ خمینی‌شهر است.

وی افزود: این نمایش‌ها علاوه بر اجرا در فضاهای باز برای ساکنان خانۀ گل‌های بهشت نیز به اجرا رفته است. همچنین سازمان فرهنگی آمادگی خود را برای اجرای نمایش برای زندانیان نیز اعلام نموده است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهردار و رئیس سازمان فرهنگی شهرداری در ادامه ضمن تشکر از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان به دلیل همکاری در اجرای این نمایش‌ها از هنرمندان نمایش صحنه‌ای خمینی‌شهر نیز دعوت کرد که آثار خود را به سازمان فرهنگی معرفی کرده و ارائه دهند تا بستر اجرای آن ویژۀ عموم مردم فراهم شود.

 

{author_name}
تصویر نویسنده :

مدیر سیستم
عکاس

مدیر سیستم

گزارش تصویری