راه حل های فرهنگی

راه حل های فرهنگی

🔸”فرهنگ بخش مهمی از راه حل است.” این جمله ای بود که مدیرکل سازمان یونسکو در اجلاس مجازی وزرای فرهنگ کشورهای جهان با موضوع تاثیر فرهنگ بر کرونا به زبان آورد. آدری آزولی در خلال سخنانش تاکید کرد که ما به فرهنگ نیاز داریم.

🔹این موضعگیریِ بالاترین مقام فرهنگی جهان نسبت به فرهنگ، نشان دهنده جایگاه مهم و حساس نهادهای فرهنگی در کشورها و جوامع است و رتبه بلند سازمان های فرهنگی شهرداری ها در چند ساله اخیر در کشور ما در میان دیگر نهادهای فرهنگی نیز مقوله ای واضح و مبرهن است. اهمیت تاثیرگذاری فعالیت های فرهنگی سازمان های فرهنگی در مواقع و مناسبت های حساسی مثل اکنون که ویروس کرونا دنیا را فرا گرفته بیش از پیش روشن می شود.
🔸همزمان با ثبت رسمی اولین مورد ابتلا به کرونا در ایران یعنی روز ۳۰ بهمن ۹۸ دستورالعمل های بهداشتی از طرق مختلف به مردم ابلاغ شد اما انتظار عمل به این دستورات به طور کامل و ضربتی از جانب مردم انتظار به جایی نبود آن هم مردمی که خودشان را برای اجرای آیین های نوروز آماده می کردند. اینجا بود که پای نهادهای فرهنگی به میان آمد تا با زبان فرهنگ و هنر مردم را به اجرای اصول بهداشتی تشویق کنند.
سازمان فرهنگی شهرداری خمینی شهر نیز خیلی زود لباس رزم پوشید و دوشاش کادر بهداشت و درمان در خط مقدم ایستاد.
🔹رئیس سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری خمینی شهر دراینباره می گوید: فعالیت های سازمان برای مبارزه با شیوع کرونا فقط در نصب بنر و انتشار بروشور و تبلیغات فضای مجازی خلاصه نشد بلکه ما خود را به سلاح فرهنگ و هنر مجهز کردیم و به میدان مبارزه آمدیم.
🔸سید محمدهادی موسوی در ادامه تعدادی از این برنامه های فرهنگی را به شرح زیر برشمرد:

✅برگزاری مسابقه کتابخوانی با عنوان “دور شو ای ویروس بدجنس!” ویژه نوجوانان با هدف افزایش آگاهی های نوجوانان در مورد کرونا.

✅ ساخت سریال طنز ۱۰ قسمتی “دکتر فیروز” با هدف ارائه دستورالعمل های بهداشتی به شهروندان از طریق فضای مجازی.

✅ اختصاص سامانه تلفنی ۱۳۷ به مشاوره رایگان ویژه کرونا و عواقب ناشی از آن به مدت یک ماه از ۸ صبح تا ۱۲ شب با هدف کاهش آلام همشهریان، افزایش آگاهی ها و پاسخ به سوالات آنها در این زمینه.

✅ برگزاری جنگ شادی در بیمارستان ۹ دی برای کادر درمان با هدف کاهش فشارهای جسمی و روانی پزشکان و پرستاران.

✅ انتشار مجموعه شعری با عنوان “سپید ۱۹” حاوی احساسات شاعرانه و قدرشناسانه شاعران خمینی شهری در وصف ایثارگران عرصه سلامت و ارسال برای این عزیزان با هدف ذخیره سازی این ایثارگری ها برای نسل های آینده.

✅ اجرای جشن به مناسبت نوروز، ماه مبارک رمضان و اعیاد مذهبی و انتشار از طریق فضای مجازی با هدف تشویق شهروندان به در خانه ماندن.

✅ تولید و تدوین کلیپ های روانشناسی، قرآنی و رادیویی با هدف تشویق شهروندان به در خانه ماندن.

🔹وی در ادامه از طرح های بسیار دیگری مثل اجرای نمایش پرفورمنس پشت چراغ قرمز چهارراه ها، اجرای جنگ شادی برای بیماران مبتلا به کرونا، اجرای جنگ شادی برای آپارتمان نشین ها، اجرای جنگ شادی سیّار در خیابان ها و… نیز یاد کرد که سازمان آمادگی اجرا داشت اما مجوز اجرا نگرفت.
🔸رئیس سازمان فرهنگی با اشاره به شیوع دوباره ویروس کرونا گفت: تنها از طریق فرهنگ و هنر میتوان مقاومت مردم را بالا برد و ما برای تداوم این مقاومت همچنان در خط مقدم ایستاده ایم.


🌹 روابط عمومی سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری شهر🌹

منبع :
برچسب ها :

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *