اثر توسعه عمرانی بر فرهنگ شهری

اثر توسعه عمرانی بر فرهنگ شهری

🔸اگر روزی جوی آباد بختیاری را به حاشیه نشین ها و معضلات اجتماعی اش می شناختیم اما امروز می توان این محله را با خیابان ولیعصر “عج” و پروین اعتصامی اش شناخت. خیابان هایی که این روزها بوی آسفالت داغش حال عابران را خوب می کند و سیاهی درخشنده آسفالتش زیر نور آفتاب چشم رهگذران را می نوازد.

🔹 جوی آباد بختیاری را به زودی به خیابان “شهدای ورزشکار” خواهیم شناخت. طرحی که قرار است در آینده نزدیک به اجرا دربیاید و خیابانی جدید و جذاب متولد بشود.

🔸 خیابانی که نظم و نظافت حاکم بر آن، سواره و پیاده را به کرنش در برابر قانون وا می دارد و جلوه های بصری اش آدم ها را به آرامش و سازش دعوت می کند و این یعنی محقق شدن همان هدفی که سالهاست در پی آن هستیم.

🔹اگرچه اجرای طرح های فرهنگی، هنری، ورزشی، کارآفرینی، انتظامی و… در جوی آباد بختیاری در سال های اخیر از جانب نهادها، سمن ها و خیرین قابل انکار نیست چراکه نتایج حاصل از آن محسوس و قابل درک است اما تحول فرهنگی _ اجتماعی که یک پروژه عمرانی در یک منطقه ایجاد می کند علاوه بر آنی بودن، دامنه ای وسیع تر را نیز شامل می شود.

🔸نهضت آسفالت شهرداری این روزها به جوی آباد بختیاری رسیده است. خیابان های ولیعصر “عج” و پروین اعتصامی در حال آسفالت است. کوچه ریسندگی در خیابان محمدی آسفالت شده و احداث میدان شمس در دستور کار قرار گرفته است. آزادسازی های خیابان ولیعصر در حال انجام است و شهردار حاج حیدری در سخنرانی ها از احداث خیابان شهدای ورزشکار خبر می دهد و این یعنی اینکه قرار نیست لودرها و غلتک ها به این زودی ها جوی آباد را به مقصد محله ای دیگر ترک کنند.

🔹 اگرچه روزی باورش سخت بود اما حالا به همگان ثابت شده است که لودر و بلدوزر و بیل مکانیکی و غلتک که در ظاهر خشن و نامهربان به نظر می آیند کاری می کنند کارستان و آنچه از خود به جا می گذارند چیزی نیست به جز گلستان. درست مثل جراحی که با چاقو به جان بیمارش می افتد اما حاصل کارش سراسر سلامت است و آرامش.

منبع :
برچسب ها :

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *