“آنچه راجع به فضای سبز خمینی شهر نمی دانیم”

“آنچه راجع به فضای سبز خمینی شهر نمی دانیم”

از قدیم گفته اند احتیاج مادرِ اختراع است. تا پیش از آنکه کاهش نزولات آسمانی منابع آبی را با محدودیت مواجه کند آبیاری فضای سبز در کشور ما عموما با استفاده از روش سنتی غرقابی و حتی آب شرب انجام می شد تا اینکه خشکسالی، مسئولان و کارشناسان مربوطه را بر آن داشت تا به فکر استفاده از روش های تلفیقی بیفتند. روش هایی که علاوه بر توجه به محدودیت منابع آبی، توسعه فضای سبز را نیز در نظر داشته باشد.
🔸به گزارش اداره روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی، تبدیل سامانه آبیاری فضای سبز شهری خمینی شهر از سنتی به نوین از سال ۱۳۹۳ آغاز شد. مدیر سیما، منظر و فضای سبز شهرداری دراینباره می گوید: ” عملیات طراحی و اجرای لوله گذاری شهر با ۸۵ هزار متر طول و لوله پلی اتیلن در اندازه های ۶۳ الی ۲۰۰ اینچ به منظور انتقال آب به فضای سبز همه نقاط شهر، اساسی ترین گامیست که در این زمینه برداشته ایم.” مهندس قائدی در ادامه با تاکید بر اینکه شبکه آبرسانی خمینی شهر در حال حاضر به ۱۵۵/۰۱۶ متر طول رسیده، از مبلغ سنگین هزینه شده برای اجرای این طرح عظیم خبر داد و گفت: “با نگاه مساعد شورای اسلامی شهر و شهردار حاج حیدری و مهندس صفار معاون خدمات شهری شهرداری نسبت به توسعه فضای سبز، تا کنون ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای این لوله کشی هزینه شده و این لوله گذاری ها همچنان ادامه دارد.”
🔹وی افزود: “این لوله ها که رد پایشان در جای جای شهر دیده می شود و در واقع مخازن آب تعبیه شده در پارک های شهر را به هم متصل می کنند به محض ایجاد مشکل در آبرسانی به یک نقطه از فضای سبز، وارد عمل شده و آب را به منطقه مورد نظر می رسانند.”

📌 “پیشرفت بیش از صد دردصد”
🔸آنچه در چند ساله اخیر در زمینه توسعه کمّی و کیفی فضای سبز رخ داده بر هیچکس پوشیده نیست چراکه همه شهروندان خود شاهد سرزندگی و طراوت فضای سبز پارک ها، میادین، بلوارها و… هستند. افزایش پارک ها، رسیدگی مداوم به درختان و گل ها، استفاده از روش های آبیاری تحت فشار، کاشت درختانی که نیاز چندانی به آب ندارند، طراحی و اجرای فضای سبز کم نیاز موجب شده تا امروز، آمار از پیشرفت بیش از صد درصدی فضای سبز خمینی شهر از سال ۱۳۹۳ تا کنون خبر بدهد.

📌 “اصلا از آب شرب برای آبیاری استفاده نمی کنیم”
🔹اما آمار ارائه شده فوق تنها عدد و رقم های خوشحال کننده در حوزه فضای سبز نیست. تبدیل سامانه آبیاری ۳۲ هکتار از فضای سبز شهری از سنتی به تحت فشار به صورت قطره ای وبابلر با هدف استفاده بهینه از منابع محدود آبی و افزایش راندمان آبیاری، دیگر خبر خوشحال کننده ایست که در این حوزه قابل ذکر است. قائدی مبلغ هزینه شده برای تغییر سامانه آبیاری را دو میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: “تا پایان سال ۱۳۹۹ این میزان به ۵۰ هکتار افزایش خواهد یافت.”
🔸اما خبری که در این زمینه بیش از هر خبری رضایتبخش و ملموس می تواند باشد این است که در آبیاری عرصه های فضای سبز خمینی شهر به هیچ عنوان از آب شرب استفاده نمی شود.

📌 “تشکر و قدردانی”
🔹قائدی در پایان افزود: “بر خود لازم می دانم از حمایت های بی دریغ شهردار گرانقدر، معاون خدمات شهری یار و یاور همیشگی و همچنین از تلاش های شبانه روزی یکایک کارشناسان، متصدیان و باغبانان دلسوز فضای سبز قدردانی نمایم.

🔸 اداره روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی خمینی شهر

منبع :
برچسب ها :

نظرات ۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *