سهیلا عموشاهی

شب عاشوراست ، در خیابان شهید صدوقی قدم می زنم ، فوج جمعیت سوگوار نوای «امشب حرم آل عبا آب ندارد » را یکصدا سر می‌دهند بر سر و سینه می کوبند، دسته دیگر ندای « یا حسین(ع) » را سر می دهند . در میان غلغله عزاداران، سیمای سبز دو پاکبان، به چشم می خورد. سر‌‌به‌‌ زیرند و مرتب گوشه‌ و‌کنار را می‌ پایند. گاه خم می‌شوند و کاغذ شکلات و کلوچه و لیوان های یکبار مصرف  را از روی زمین برمی‌ دارند و در کیسه زباله همراه‌شان می‌اندازند. گاه نیز قامت راست می‌کنند و با آستین دست، عرق پیشانی و اشک چشم‌شان را پاک می‌کنند. آنها هم نوا با جمعیت نوای «یا حسین(ع)» سر می دهند . سیل اشک را روی گونه یکی از آنها می بینم از لابه لای جمعیت به آنها نزدیک شدم تا خداقوتی بگوییم و سلامی عرض کنم. گفتم واقعا خسته نباشید، خیلی زحمت می کشید، یکی از آنها که مسن تر بود گفت: غبار پای عزاداری حسین(ع)، روی چشم ما جا دارد...

با پایان دهه اول عزاداری ‌های ماه محرم، پاکبانان و عوامل اجرایی خدمات شهری، آماده حضور در برنامه‌های زمستانی می ‌شوند. فعال ‌ترین و بی ‌ادعاترین خدمتگزاران شهر که بی‌ هیچ مبالغه و اغراق، نقش اصلی را در توسعه، زیبایی و تکامل شهر دارند. ماه محرم، از جمله دوره‌های سال است که در تقویم خدماتی شهرداری، سهم عمده‌ای دارد. امسال معاونت خدمات شهری و اجرایی شهرداری خمینی شهر، با سازمان ‌دهی 230 پاکبان با تلاش شبانه روزی برنامه‌های ویژه محرم را در قالب عملیات بی ‌وقفه تنظیف و پاکسازی در دستور کار قرار داده بود. در سایه حضور کارگران و پاکبانان که گاه تا پاسی از نیمه‌ شب و ساعاتی پس از پایان دستجات حسینی در سطح شهر گذرها و تکایا همچنین بازار مرکزی شهر ادامه داشت.علی رغم افزایش چندین  درصدی حجم زباله تولیدی در ماه محرم، شهر ظاهر آراسته و پاک خود را حفظ کرده‌ است.

دهه محرم به پایان رسیده به سراغ مهندس حجت اله کارگران مدیر هماهنگی خدمات شهری شهرداری خمینی شهر می رویم تا در مورد اقدامات این معاونت در این ایام بیشتر بدانیم.

مهندس کارگران با اشاره به سنوات گذشته و توزیع پلاستیک و دسته جارو بین هیات مذهبی گفت: هر ساله محرم یک سری پلاستیک و دسته جارو و جارو به گذرها، مساجد و هیات تحویل داده می شود. امسال حدود 800 دسته جارو و بین 500 تا 700 کیلو پلاستیک توزیع شد که نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش یافته است.

وی از برخی هیات ها که خودشان به یاری پاکبانان می آمدند و جارو به دست گذر ها را از آلودگی ها می زدودندتشکر و قدردانی نمود و افزود: نیروهای ما بین چایخانه ها و هیات ها و آشپزخانه ها گشت می زدند و به صورت نامحسوس موارد نظافتی را کنترل می نمودند. خود من بین چایخانه ها کشت می زدم و در صورت نیاز به آنها پلاستیک های زباله می دادم.

مهندس کارگران در مورد نظافت دستجات عزاداری گفت: ما گروهی پاکبان را داشتیم که دستجات را تعقیب می کردند و بالافاصله بعد از گذشتن دسته نظافت را انجام می دادند. چون دستجات پذیرایی می شدند و ظروف یکبار مصرف آن رها می شد.همچنین هر عزاداری که بود از جمله کاروان ، ندای محرم و دستجات قبل و بعد عزاداری مسیر کاملا پاکسازی و تمیز می شد. حتی برای هیئت بانوان شخصا پلاستیک های زباله را بردیم.  

وی ضمن اعلام پیشگیری و آموزش های چهره به چهره، گفت: ما نقاط بحرانی و پرتردد شهر را شناسایی و به صورت ویژه خدمات سانی می نمودیم.

مدیر هماهنگی خدمات شهری شهرداری در مورد اجتماع عزاداران حسینی(ع) گفت: امسال به صورت یکپاچه و یکدست عزاداران حسینی در میدان امام رضا(ع) اجتماع کردند.نیروی های خدماتی شهرداری ما قبل از اجرای برنامه میدان به صورت کامل نظافت کردند. همچنین دورتا دور میدان امام رضا(ع) را برای پیشگیری از آسیب به فضای سبز میدان داربست بستیم.

در این برنامه نظافت به صورت آنلاین و درصحنه در حین اجرای برنامه انجام می گرفت. در ندای محرم های جدا گانه نیز معضل مهم نظافتی برای ما محسوب می شد و تلاش بی وقفه نیروها قابل شهود بود.

مهندس کارگران پاکبانان را عزاداران واقعی دانست و گفت : هرچند این عزیزان نتوانستند در مراسمات عزاداری سیدالشهدا شرکت کنند اما عزادارن واقعی این مردان بی داعا هستند.

وی اعلام کرد: میزان زباله جمع آوری شده در شب های تاسوعا و عاشورا به 180 تن نیز می رسید و حجم زباله ها با توجه به تعداد زیاد ظروف یکبار مصرف چندین برابر روزهای عادی سال بود.

مهندس کارگران از طرح جدید امسال در سرعت بخشیدن به جمع آوری زباله ها خبر داد و گفت: امسال طرح جدیدی را اجرا نمودیم و آن این بود که به دلیل فرصت اندک ما برای جمع آوری زباله ها دستگاه پرس را در میدان امام رضا(ع) مستقر کردیم و نیسان ها به سرعت ضایعات و زباله ها را در این دستگاه تخلیه می کردند. این کار به روند جمع آوری سرعت زیادی بخشیده بود.

همچنین صبح عاشورا بعد از پاکسازی محله آدریان، دوشنبه بازار، تکیه حاج حسن و ... شست و شو کردیم و برای ساعت 9 گذرها را تحویل دستجات عزاداری دادیم.   

وی با تشکر از سازمان خدمات موتوری شهرداری و واحد فضای سبز برای همکاری های این مدت اعلام کرد: سازمان خدمات موتوری  20 دستگاه نیسان و حدود 4 دستگاه ماشین آبپاش در اختیار نیروهای خدمات شهری قرار داد. همچنین با توجه به حجم بالای کار در این ایام واحد فضای سبز حدود 20 نیرو را در اختیار این معاونت قرار داد و 17 نیروی روزمزد را نیز به مجموعه اضافه کردیم. به طور کلی 230 نفر نیروی شبانه روزی مشغول به کار بودند.

وی همچنین اعلام کرد که از نمایشگاه های عاشورایی که در این ایام برگزار شده چون نمایشگاه مادسیادت، عصر عاشورایی و بیمارستان ساعی حمایت کردیم و خدمات ویژه به آنها ارائه شد.  

وی همچنین اعلام کرد که در سال آینده با همکاری دو هفته نامه فرصت اطلاع رسانی خواهیم کرد که افرادی که مایلند برای این ده روز خادم افتخاری امام حسین(ع) شوند و در امر نظافت شهر پاکبانان را یاری کنند خود را به این معاونت معرفی نمایند تا شهری پاکیزه و لایق عزادارن حسینی داشته باشیم.

نوشتن دیدگاه