خمینی‌شهر واقع در شمال‌غربی شهر اصفهان با 70 کیلومترمربع وسعت جغرافیایی وبیش از 250000 نفر جمعیت، مرکز شهرستان خمینی‌شهر می‌باشد. این شهرستان از شمال به كوه سید‌محمد، از جنوب به رودخانه زاینده‌رود و فلاورجان از شرق به شهرستان برخوار و میمه و از  غرب به شهرستان نجف‌آباد محدود می‌شود. میانگین دمای سالانه  آن به 14 درجه سانتیگراد، متوسط بارندگی 120 میلی‌متردر سال و ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد 1600 متر می‌باشد. این شهر که در گذشته آن را به نام سده می‌شناختند در ادوار گذشته بخشی از بلوك ماربین از توابع اصفهان محسوب می‌شده كه این قسمتها دارای آب كافی و خاك حاصلخیز بوده است.

خميني شهر يكي از  پرجمعيت ترين شهرهاي استان اصفهان است. اين شهر از شمال به كوه امامزاده سيد محمد، از جنوب به شهر درچه ، از شرق به شهر اصفهان و رهنان و از غرب به شهر اصغرآباد و گلدشت محدود مي شود. جميعتي بيش از 250هزار نفر و حضور اقوام گوناگون و مهاجرين ساكن ، با ديرينه حداقل 2500 ساله و برخوردار از پيشينه اي غني و  پربار در اسناد و متون تاريخي است، از خميني شهر يا همان سده قديم همواره به بزرگي و عظمت ياد شده واز مردم آن به عنوان تنها مردمي كه در منطقه اصفهان در مقابل حمله متجاوزان مغول مقاومت كردند وشكست شان دادند، سخن گفته اند. همواره از دير باز تا به امروز خميني شهري هارا به عنوان مردمي عاشق ولايت واهل بيت عصمت و طهارت (ع) شناخته وشهرما را عزاخانه امام حسين (ع) دانسته اند. هنوز خاطره خروش قهرمانانه مردم شريف اين ديار در برابر فرقه بهائيت در تاريخ ايران زنده است. تجمع و راهپيمايي اهالي سده در سال1312 قمري در برابر كنسولگري روسيه دراصفهان به دليل پناه دادن به سركرده بابيان از جمله اين فرازهاي مهم وبه ياماندني است. تجمعي كه در آن محمد علي نامي به دست روس ها به شهادت رسيد و نماينده كنسولگري را به فرار واداشت. در تاريخ از اهالي سده به عنوان كساني كه از نهضت مشروطيت ايران دفاع كردند و پابه پاي  حاج آقا نورالله عالم مشهور اصفهان در آن دوران نداي مشروطه مشروعه سر دادند ومردماني كه در برابر كشف حجاب سر سختانه ايستادند ياد شده است.

شناخت تاريخچه و علل پيدايش شهر

در وجه تسميه خميني­شهر که سابقاً به نام سده و سپس همايونشهر شناخته شده است سه فرضيه مطرح گرديده است:

  • فرضيه اول: اين فرضيه بر اين پايه استوار است که سده از اتصال سه ده­فروشان، ورنوسفادران و خوزان به وجود آمده و سده (سه ده) را تشکيل داده­اند. نظير سده آبادي­هاي ديگري نيز وجود داشته­اند که از تجميع چند آبادي يا روستا به وجود آمده­اند و همان نام براي آنها برگزيده شده است. نظير: پنجده در محال خراسان قديم که به همين نام در کتب جغرافيا و تاريخ باقيمانده است.
  • فرضيه دوم: برخي نويسندگان عقيده دارند اين شهر محل برگزاري جشن باستاني سده (sade) بوده است. دليل آن را نيز نزديکي آتشگاه به اين شهر مي­دانند. سده يا سذگ، جشن مخصوص آتش است که در روز صدم زمستان برگزار مي­شود (... از اول فروردين تا آخر مهر، يعني 7 ماه از سال را زمستان و 5 ماه باقي را تابستان مي­دانسته­اند...) بنابر روايت، احتمالاً مردم شهر مهرين (ماربين) در شهر سذگ به اطراف شهر رفته، دود برمي­انگيختند تا دفع مضرات کنند، لذا احتمال دارد به اين دليل، اين منطقه بعدها سده ناميده شده باشد.
  • فرضيه سوم: علاوه بر دو وجه تسميه که گفته شد، برخي نيز ريشه نام سده را در سه دژ مي­دانند (سه دژ به نام­هاي گاردر، کهندژ و دزيمير که در هر يک از آنها يکي از قهرمانان کياني زندگي مي­کرده است). به اين ترتيب معتقدند واژه "سدژ" به مرور زمان به "سده" تغيير پيدا کرده است.

باتوجه به شواهد و قراين موجود، فرضيه اول از سنديت بيشتري برخوردار بوده و در منابع مختلف بر اين فرض تأييد شده است. براين اساس همانگونه که اشاره گرديد، خميني­شهر در ابتدا شامل سه روستا يا سده ده به نام­هاي پريشان (يا فروشان و يا پروشان)، خوزان (يا خيزان) و ورنوسفادران يا بن اصفهان بوده و هر يک از روستاهاي تشکيل دهنده سده خود به علت خاصي نام گرفته است.

خصوصيات جغرافيايي و اقليمي شهر

شهر به عنوان بزرگترين مکان جغرافيايي که تجمعات انساني و فعاليت­هاي مربوط به آن را در خود جاي داده است، بر روي يک پهنه يا مکان جغرافيايي شکل گرفته است که ارتباط تنگاتنگي را بين نقش و هويت عملکردي شهر با ويژگي­هاي سرزميني استقرار يافته بر روي آن را نشان مي­دهد. لذا در بررسي­هاي جغرافيايي کشف اين روابط و مکانيسم­هاي مورد عمل آن در سير تاريخي روند شکل­گيري و توسعه شهر و همچنين در تعيين روندهاي آتي پيش­رو بسيار مهم و حائز اهميت است. در اين بررسي­ها با توجه به اهداف در نظر گرفته شده براي طرح­هاي جامع شهري مطالعات جغرافيايي و طبيعي شهر دنبال شده است.

 

موقعيت و وسعت

شهر خميني­شهر به وسعت 176 کيلومترمربع در 51 درجه و 31 دقيقه طول جغرافيايي و 32 درجه و 42 دقيقه عرض جغرافيايي شمالي، در ارتفاع 1650 متري از سطح درياهاي آزاد واقع شده است.

 

موقعيت نسبي

خميني­شهر در غرب شهر اصفهان و در امتداد بزرگترين محورهاي مواصلاتي مرکز استان به سمت غرب از جمله شهرستان­هاي نجف­آباد، تيران و کرون و چادگان واقع شده است. وجود محورهاي بزرگراهي در اطراف شهر و مجاورت آن با شهر اصفهان از سمت شرق و نيز شهر قديمي درچه از سمت جنوب بر اهميت موقعيت نسبي اين شهر افزوده است.

رودخانه زاينده­رود که شريان حياتي استان اصفهان به شمار مي­رود قبل از ورود به شهر اصفهان از گوشه جنوب­غربي خميني­شهر نيز عبور مي­کند. با آنکه رودخانه مزبور از قسمت­هاي کوچکي از شهرستان عبور مي­کند، ليکن به دليل انهار منشعب از آن و نقش مؤثر آن در آبياري مزراع و باغات پيرامون شهر مي­توان گفت، رونق و آباداني شهر تا حدود زيادي مرهون مجاورت با اين رودخانه­ و نهرهاي مهمي چون گاردر و اصغرآباد است.

 

تقسيمات کشوري

خميني­شهر مرکز شهرستان خميني­شهر و يکي از 23 شهرستان اصفهان است که با وسعتي در حدود 176 کيلومترمربع، کوچکترين شهرستان استان به شمار مي­رود. اين شهرستان داراي يک بخش مرکزي و سه دهستان به نام­هاي ماربين سفلي، ماربين عليا و ماربين وسطي است که به ترتيب سه مرکز دهستان به نام­هاي دستگرد قداده، کوشک و قرطمان، مراکز دهستان­هاي فوق است. شهرهاي خميني­شهر، درچه و کوشک نيز از جمله نقاط شهري آن به شمار مي­روند. نقشه شماره 1-32 موقعيت شهرستان را در استان و تقسيمات داخلي شهرستان و موقعيت شهر را در سطح شهرستان نشان مي­دهد.

 

سيماي عمومي

 خميني­شهر به دليل ويژگي­هاي طبيعي و تراکم جمعيت و انبوهي سکونتگاه­هاي انساني، سيماي عمومي متنوع و تا نسبتاً شلوغي را از تراکم کاربري­هاي انسان­ساخت به نمايش مي­­گذارد. تراکم شبکه­هاي بزرگراهي و راه­هاي اصلي و فرعي و شکل­گيري فعاليت­هاي صنعتي در حاشيه راه­ها به انضمام شبکه­هاي انتقال نير و و کانال­ها و انهار منشعب از زاينده­رود که باغات و مزارع اين شهرستان را آبياري مي­سازد باعث انبوهي و تداخل فعاليت­ها در قسمت­هاي جنوبي و غربي شهر شده است. فعاليت­هاي دامداري و مرغداري به صورت لکه­هاي کوچک در ميانه باغات و مزارع بر تنوع فعاليت­هاي اين قسمت افزوده­اند.

از سمت شمال نيز اراضي باير و کوهستاني و صخره­هاي سنگي که در قسمت­هاي پايين به صورت بوته­زار نمايان شده­اند، سيماي عمومي شهر و پيرامون آن را شکل بخشيده است.

 

اين شهر زادگاه علما ، بزرگان و مشاهير نام آوري است، افتخار عالم تشیع شهید اشرفی سدهی شهید چهارم محراب است پیرفرزانه و عارف نامی قرن پنجم ابن مردویه نیز باعث افتخار این شهر است که علامه امینی از ایشان در الغدیر یکصد و ده حدیث در منقبت و اثبات حضرت علی ابن ابی طالب به عنوان جانشین بر حق حضرت ختمی مرتبت آورده شده است و متاسفانه مقبرع اش مخروبه شده است. علامه سید علی نقی فیض الاسلام  امامی اولین مترجم نهج البلاغه –  پیمانی –  شیوا – نیری – سینا از شاعران دوره قاجاری  ابوالعباس اندانی فاضل قرن چهارم و سید جمال الدین صهری از پیشگامان نهضت های اسلامی و آیات عظام شیخ احمد فیاض – دکتر سیدرضا ابوالبرکات – شیخ فلارمضان  املایی مبارز نستوح با فرقه بابیه – آیت اله میر سید علی امامی – آیت اله شیخ علی مشکوه و آیت اله امامی و همچنین دکتر سید ریحان میردامادی پدر سرم شناسی ایران، محمدتقی داورپناه (سلطان خیرین مدرسه ساز ) ، دکتر میرحامد حسین سیادت پدر طب عفونی کشور ، سعیدبیابانکی از شاعران معاصر ، اصغرفرهادی و محسن امیریوسـفی (فیلمساز)   .

مردمان صميمي اين ديار در دوران پيروزي انقلاب اسلامي نيز نقش بر جسته اي ايفا كردند و در سال هاي جنگ تحميلي هم جوانان قهرمانش حماسه هاي ماند گار آفريدند سردار ان شهید چون محمد قوچاني ، غلامرضا مؤذنی، محمدعلي عسكری فر ، محمدمهدي عموشاهی، اسماعيل لري ، محمد عموشاهي، احمدرضا ابراهيمي  و... را  تقديم اسلام وانقلاب كردند. اينك خميني شهر مفتخراست كه به نسبت تعدادساكنين ،  در صف اول تقديم شهيد به انقلاب واسلام قرار دارد وتعداد شهيدانش از تعداد شهداي برخي استان ها افزون تر است

آثار تاریخی که همه از قدمت، دین دوستی و خداپرستی و فرهنگ مردم این مرز و بوم حکایت دارد عبارتند از امامزاده سید محمد بن یزید بن علی بن الحسین در قرن دوم هجری قمری –  امام زادگان سید نجم الدین و سید ابراهیم و سید اشرف پدر میرداماد در زمان صفویه – مسجد جامع خوزان دوران سلجوقی – مسجد صاحب الزمان واقع در خیابان صفائیه که هم اکنون بازسازی شده است-  مسجد سرپل فروشان -  مسجدآقاعلی اکبر گاردر دوشنبه بازار – کوه آتشگاه و راهروی زیرزمینی از کهندژ تا کوه – منزل تاریخی سرتیپ محمد حسین خان امینی – منزل تاریخی ابوالحسن خان مجیر–  برج کبوترخانه دستگرد در انتهای خیابان هفده شهریور –  برج كبوتر خانه کهن جوی آباد قدیم -  سنگ های ایستاده مزارع زاغ آباد پشت شهرداری مرکزی و صدها اثر دیکر چون چشمه لادر و بام سبز و ...

 

طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟ طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟

طراحی جدید سایت را چگونه ارزیابی می نمایید؟
sess64
آدرس :

استان اصفهان خمینی شهر، میدان قدس


کدپستی:

8413711111


تلفن تماس:

03133646102